Kaplnka sv. Jána Nepomuckého v Divinke
Na území Divinky z väčších cirkevných stavieb existovala iba verejná kamenná Kaplnka sv. Jána Nepomuckého (niekedy spomínaná aj ako kostol). Nechala ju vybudovať v roku 1742 príslušníčka zemianskej rodovej línie Agneša Suňogová, spolumajiteľka kaštieľa v Divinke.
Nie je bez zaujímavosti, že kaplnka stála takmer o tri desaťročia skôr ako murovaný divinský kostol. Bol to teda prvý murovaný kostolík v divinskej doline.
Na kaplnke sa nachádzala malá drevená vežička pokrytá na červeno maľovaným šindľom. Vnútri na menze z pálených tehál stál oltár s obrazom sv. Jána Nepomuckého.
Menzu zakrývalo antipendium s výjavom zhodenia svätca do Vltavy z Karlovho mosta v Prahe.
Podrobnejší opis kaplnky zachytáva Kanonická vizitácia farnosti Veľká Divina, ktorá vznikla 1. septembra 1828 z podnetu Jozefa II. Vuruma, nitrianskeho diecézneho biskupa.
Baroková kaplnka, dnes stojaca takmer na brehu vodnej nádrže Hričov, sa aj v čase svojho vzniku nachádzala pomerne ďaleko od samotnej obce, v blízkosti rieky Váh.
Predpokladáme, že vznikla z dôvodu ochrany Divinky pred povodňami, preto ju zasvätili sv. Jánovi Nepomuckému. Murovaná kaplnka je postavená na štvorcovom pôdoryse s osobitne vyčlenenou plytkou pravouhlou svätyňou. Vstupné priečelie je ukončené trojuholníkovým štítom, lemovaným profilovanou rímsou, nad ktorým je osadená drevená hranolovitá vežička so zvonom. Hlavný vstupný portál, lemovaný kamenným ostením s páskou po obvode, má zachovaný pôvodný zámok a kľučku. Kaplnka je presvetlená dvomi polkruhovo tvarovanými oknami, pred ktorými sú osadené železné prevliekané mreže. Interiér stavby je zaklenutý dvomi poľami valenej klenby s lunetovými výsečami, ktoré dosadajú na krátke profilované rímsy.
Kaplnka je zasvätená sv. Jánovi Nepomuckému, ktorý patrí medzi najznámejších barokových svätcov, je zemským patrónom Čiech a Bavorska a jeho sochy sa nachádzajú vo veľkom počte v mestách a dedinách takmer na celom území Európy.
Podľa kanonickej vizitácie z roku 1828 sa kaplnka nachádzala uprostred polí, na bezpečnom mieste pred povodňami95 a požiarmi. Keďže bola malá, mala aj proporčne malú drevenú vežičku pokrytú dreveným šindľom natretým červenou farbou. V období vizitácie bola v dobrom technickom stave. V interiéri boli štyri odnímateľné svietniky.
Bola tu aj skriňa na uschovanie omšových liturgických odevov. Vzácnejšie rúcha boli uložené v neďalekom suňogovskom kaštieli a tie si kňaz obliekal na omšu. V kaplnke bolo osem lavíc. V kanonickej vizitácii sa zachoval aj zoznam liturgických predmetov z tejto kaplnky. Na kaplnku sa v roku 1828 neviazala žiadna základina (teda nemala zvláštnu finančnú zábezpeku), ani privilégiá a odpustky. Starostlivosť o ňu, vrátane zábezpeky liturgických predmetov, na seba prevzala zemianska rodina Suňogovcov z Divinky.
K tomu zaviazala aj svojich potomkov, ako to dosvedčuje kópia záväzkovej listiny uvedená v prílohe vizitácie pod číslom 10. Farár v kaplnke nemusel slúžiť sväté omše počas celého roka. V priaznivom počasí iba kázaval a omšu slúžieval iba na sviatok svätého Jána Nepomuckého, na štvrtý deň Krížových dní s väčšou nábožnosťou a za väčšej účasti veriacich; na sviatok Narodenia Pána slúžieval druhú, slávnostnú svätú omšu na úmysel rodiny Suňogovcov. Farár tu však svätú omšu mohol slúžiť kedykoľvek počas roka, ak chcel. Kedy a kým bola kaplnka požehnaná, sa v čase vizitácie nevedelo, ani to, ktorý z biskupov udelil povolenie sláviť v kaplnke svätú omšu. S najväčšou pravdepodobnosťou to však bol biskup Imrich I. Esterházi, ktorý svoj úrad zastával v rokoch 1740–1763.
Podľa zachovaných historických fotografií a opisov kaplnky poznáme jej pôvodné vnútorné zariadenie a mobiliár. Centrom kaplnky bol oltár s obrazom sv. Jána Nepomuckého, ktorý neskôr doplnili sochy sv. Jozefa, sv. Antona Paduánskeho a dve menšie sochy neznámych svätíc. Na oltárnej menze sa nachádzali bohato vyrezávané barokové svietniky a menší svätostánok. Barokové zariadenie sa v kaplnke nachádzalo ešte v roku 1959. Dobová fotografia kaplnky však zachytáva aj mladšie sochy z 20. storočia, a to sochu Lurdskej Panny Márie, ktorá bola postavená priamo pred oltárnym obrazom a dve menšie sošky Božského srdca Ježišovho a Nepoškvrneného srdca Panny Márie, ktoré sa dnes nachádzajú v lodi kaplnky. V súčasnosti sa z pôvodného barokového zariadenia zachovala v interiéri len časť rámu oltárneho obrazu s motívom akantu s mriežkou. Obraz predstavujúci sv. Jána Nepomuckého je novodobý, rovnako ako samotný oltár a ostatné liturgické zariadenie. Rok výstavby kaplnky 1742 sa nachádza aj v štíte vstupnej fasády, nad ním je však aj letopočet 1900, ktorý udáva opravu kaplnky.
Okolo roku 1973 urobili striešku nad vchodom do kaplnky, aby sa chránili vstupné dvere pred dažďom a kaplnka bola oplotená. V tomto období pravdepodobne urobili aj iné stavebné zásahy.
Poslednú, generálnu obnovu tejto barokovej sakrálnej stavby vykonala obec Divinka v roku 2016 a dňa 15. mája toho istého roku kaplnku benedikoval správca divinskej farnosti Mgr. Martin Poživenec. Slávenie bohoslužieb sa tu uskutočňovalo raz ročne, a to 15. augusta na sviatok Nanebovzatia Panny Márie. Po jej oprave v roku 2016 sa tu konajú sväté omše v prípade priaznivého počasia pravidelne.
Správcom kaplnky je Viola Mičicová s rodinou, ktorí sa o ňu svedomito starajú.